Germanizacja i budownictwo

Architektura, Montaż smd i tht, Śniegołapy Możliwość komentowania Germanizacja i budownictwo została wyłączona 240
Germanizacja i budownictwo
1 vote, 5.00 avg. rating (85% score)

rp_budownictwo17.jpgXVIII i początek XIX wieku to tragiczny okres w historii Polski. W związku z rozbiorem kraju rozpoczął się proces kolonizacji przez trzech najeźdźców.

Pod zaborem pruskim znalazły się między innymi tereny Pomorza, Wielkopolski, Mazowsza, na których zgodnie z działaniami Fryderyka II zaczęto zagospodarowywać tereny rolne i zasiedlać je ludnością niemiecką. Architektura wiejska tamtych okresów to regularna, jednolita zabudowa wzdłuż drogi. Domy były większe od tradycyjnych, budowanych przed zaborem, a w miejsce kościołów rzymsko-katolickich, budowano ewangelickie. Typowa zagroda osadnika
niemieckiego w tamtym okresie składała się z:
– chaty,
– stodoły,
– obory,
– stajni.
Jednolitość zabudowy gwarantował wykorzystywany materiał budowlany. Zgodnie z wytycznymi do budowy wykorzystywano czerwoną cegłę, a dachy kryto taką samą dachówką.

Do dnia dzisiejszego widać różnice w zabudowie terenów wiejskich zainicjowanych przez Fryderyka II, od terenów zagospodarowywanych przez rodzimych założycieli osad rolniczych.

Podobne wpisy o architekturze i nieruchomościach:

Author

Related Articles

Apartamenty wynajem biuro nieruchomości Kraków, Warszawa - http://nieruchomosci-biuro.eu/

Search

Back to Top

wynajem zestawów igłofiltrów, sprzedaż zestawów igłofiltrów, Całoroczne noclegi okolice Lidzbarka Warmińskiego, osiem pomysłów na prezent dla kulturysty, Szamba Betonowe Sokołów Podlaski, taśmy transportowe Primacon, Umywalka Catalano Star 105x48 1105ST00, sprzątanie grobów Warszawa na powązkach cywilnych, Stalowa a aluminiowa konstrukcja w meblach technorattanowych, gabloty korkowe Paraga Centrum